Az 1989. évi változások (nevezze mindenki, aminek akarja) amelyeket neveztek már politikai rendszerváltásnak, hatalmi elit váltásnak, gazdasági hatalomváltásnak, és még ki tudja minek az élet minden területén hoztak változásokat. Jelen írás nem a változások teljes körének elemzését tűzi ki célnak, pusztán a cikk címében jelzett körben néhány összefüggésre szeretné felhívni olvasói figyelmét!
Ahhoz, hogy a jelenben zajló folyamatokra rálátást szerezzünk, a múltból kell néhány információt (ezek a most X generációnak nevezett korcsoporttal bezárólag/1979/ teljes mértékben ismertek) megosztani azokkal a korosztályokkal, akik felnőtt (ifjú) életüket már az új rendszerben kezdték meg.
Az előző rendszerben az emberek alanyi jogon rendelkeztek nyugdíj (amennyiben a nyugdíjtémakör is érdekli, kattintson ide) (a kötelező foglalkoztatottság elvén) és egészségügyi ellátási jogosultsággal. A szocialista (kommunista) államok jólléti elemként, a szocializmus vívmányaként jelenítették meg, az állami jövedelem újraelosztás igazságosabb formájának állítva be az állami nyugdíj és egészségügyi rendszert. Persze már abban az időben is voltak egyenlőbbek. A rendszer számára fontos területeknek a jó egészségi állapot megtartásához, visszanyeréséhez mások számára nem elérhető szolgáltatásokat biztosítottak. A rendvédelem a BM kórházakban, a hadsereg a katonai kórházakban, a kormányzat és a párt prominensei a Kútvölgyi Kórházban vehették ezeket igénybe. A magas funkcióban dolgozók a diplomáciai testületeknek fenntartott, és a külföldi ellátási lehetőségekhez is hozzáfértek. A szocialista berkekben (valószínűleg méltán) híres és elismert magyar orvosképzésben sok tízezer külföldi diák tanult, és pumpált konvertibilis forrásokat. A háziorvosi rendszer, a védőnői és vérellátó szolgálat, a kiterjedt kórházi struktúra (gyakorlatilag minden járásban volt kórház) mind-mind önmagában is jó és értelmes dolog. Csak valahogy úgy egészében, a gazdasági helyzet megváltozásával (piacgazdaság) az addig tervirányításos rendszer is akadozni kezdett. Az alapanyagok, a műszerek, az energia, a bérek növekedése jelentős problémákat okozott. A „mindenkinek minden ingyen jár, mert az ország a dolgozó népé” szocialista elvek helyett a teljesítményfinanszírozás, a hatékonyság, és a piacorientáció lettek az új elvek. Amiből hiány van, annak az ára emelkedik alapelv ezt a piacot sem kímélte.
Mivel kötelező társadalombiztosítás van-, ami azt jelenti, hogy a magyar állampolgárok mindegyikének, aki életvitelszerűen Magyarországon tartózkodik fizetnie, kell a társadalombiztosítási adókat (erre most nem térek ki részletesen)-az érte kapható egészségügyi szolgáltatás teljes mértékben azonos, függetlenül a hozzájárulás mértékétől. (azaz ma az a / hivatalosan /munkanélküli fiatal, aki után a szülei megfizetik a 7.320 Ft mértékű egészségügyi szolgáltatási járulékot, pont abban a kórházban, pont akkora várólistáról, pont azokat a gyógyszereket, pont akkora támogatással, pont azt a rehabilitációs ellátást kaphatja, mint az, aki mondjuk, 500.000 Ft jövedelem után fizeti meg ezeket az adó jellegű költségeket)
Szintén gondot jelent, és igazságtalan, hogy az önpusztító ( pl öngyilkossági kísérletek, motorral, jogosítvány nélkül 150 km sebességgel közlekedő, közveszélyes bűnöző) és felelőtlen (alkoholista, erős dohányos, drogos, prevencióban nem résztvevő személyek…
Tagadhatatlanul drágítja a rendszert, hogy a kötelező jelleg okán senki sem zárható ki a rendszerből (ez természetes módon ad némi biztonságot is) és nem vagy csak nehezen szűrhető ki a megalapozatlan igénybevétel (betegségturizmus, szociális elemek az egészségügyi ellátásban, hipochonder biztosítottak…)
A kilencvenes években megjelentek a várólisták, amelyek mértéke elérheti a közel 2 évet is. Ma akár 1-3 hónap lehet a várakozási idő egy EKG vizsgálatra is.
Bizonyos szolgáltatások finanszírozása kikerült a rendszerből (pl. egyes fogászati kezelések…) vagy önrész fizetése mellett vehetők igénybe ( pl utazáshoz védőoltás…)
Persze az emberek nem egyformák, és csak maximum a törvénykönyvek lapjain egyenlők. Más igényeik, preferenciáik, lehetőségeik (itt elsődlegesen anyagi erőforrásokra gondolok). A különböző igények (valós vagy vélt előnyök megszerzése) számos megoldási módot termeltek ki az idők során.
Vannak, akik megelégszenek a rendszer szidásával és a panaszkodással. Vannak, akik a kapcsolataikra támaszkodva remélnek előnyöket szerezni (ezek lehetősége jelentősen korlátozott). Vannak, akik a kiváltságosak szűk köréhet tartoznak, és kiemelt szolgáltatásokat vehetnek igénybe (magas rangú tisztviselők, hivatalnokok) Vannak, akik anyagi erőforrásaik tekintetében sokszorosan az átlag feletti erővel bírnak, ők a hazai és külföldi magánszolgáltatásokat képesek maguk és családjuk részére megvásárolni. És van a jellemzően X és Y generációba tartozók széles tábora, akik a fentieket nem tekintik reális megoldásnak, ők alapvetően két dolgot tehetnek:
Élnek a mindenki számára megalázó paraszolvencia (hálapénz) eszközével, és állami szolgáltatónál vesznek igénybe gyakorlatilag privát szolgáltatást (előbb jutnak szolgáltatáshoz, figyelemhez, információhoz) Ez ma a becslések szerint 70 milliárd forint feletti összeg évente (igaz, ennek egy részét nyugdíjasok adják)
Privát egészségbiztosítást fizetnek, így a Társadalombiztosítási szolgáltatásokat magánszolgáltatásokkal legálisan kiegészítve kaphatnak ellátást.
Természetesen mindkét megoldás pénzbe (sokszor jelentős összegbe) kerül. és bizonyos kompromisszumokat is meg kell kötni. Leginkább senki sem tudja, mikor lesz szüksége a paraszolvencia igénybevételére, mekkora források kellenek hozzá, egy összegben kell rendelkezésre állnia a fedezetnek (a hálapénznél ritkán lehet hitelkártyával vagy részletre fizetni 🙂 ) Nincs garancia, nincs minőségbiztosítás, nincs panaszlehetőség…
Az egészségbiztosításba nem vonható be a meglévő betegségek jelentős része, arra ösztönöz minket, hogy akkor tegyünk, az egészségért mikor még nem vagyunk betegek! Ugyanakkor hivatalos információkat lehet szerezni, tanácsot lehet kérni, meg lehet ismerni előzetesen a feltételeket.
Még számos információt közölhetnék Önökkel, de szerintem az már kicsit sok lenne ennek az írásnak a keretein belül. Kérem, olvassa el a további anyagainkat! Vegye fel velünk a kapcsolatot, hogy képben lehessen!
Amennyiben szeretne tájékozódni a privát egészségügyi szolgáltatások magánbiztosításban igénybe vehető lehetőségeiről kattintson ide, és használja kalkulátorunkat!